Достапни линкови

logo-print

Кина против новите санкции спрема Иран


Кина денеска оцени дека новите санкции на западните земји против Иран дополнително ќе ја влошат ситуацијата околу нуклеарната програма на Техеран. ,,Кина отсекогаш била против еднострани санкции,, прецизира портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи Лиу Вејмин. Новите санкции се наочени против банкарскиот и нафтениот сектор, а западните земји ги воведоа откако Меѓународната агенција за атомска енергија за прв пат изрази сомнеж дека иранската нуклеарна програма има и воена димензија.
XS
SM
MD
LG