Достапни линкови

logo-print

Анкара веќе не му верува на сирискиот претседател


Претседателот на Турција Абдула Ѓул

Претседателот на Турција Абдула Ѓул

Претседателот на Турција Абдула Ѓул изјави синоќа во Лондон дека Анкара нема да остане индеферентна кон сириската криза и оти ќе ги поддржи барањата на Сиријците. Во разговор за Би Би Си претседателот Ѓул рече дека во Сирија се потребни фундаментални реформи, но оти Турција веќе не му верува на својот доскорешен сојузник, Башар ал Асад. Турскиот претседател Ѓул се наоѓа во тридневна официјална и државна посета на Британија, како гостин на кралицата Елизабета, а вчера разговараше со премиерот Дејвид Камерон.
XS
SM
MD
LG