Достапни линкови

logo-print

Јеменскиот претседател ја предава власта


Али Абдула Салех

Али Абдула Салех

Јеменската државна телевизија објави дека претседателот Али Абдула Салех пристигнал во Саудиска Арабија за да го потпише договорот за трансфер на власта што е постигнат со посредство на Арапската лига. Според договорот, Салех кој веќе 33 години владее во Јемен, ќе ја предаде власта во замена за имунитет од судење. Десетици илјади демонстранти неколку месеци бараа оставка на Салех при што безбедносните сили убиле стотици луѓе.
XS
SM
MD
LG