Достапни линкови

logo-print

Египетските демонстранти ги одбија предлозите на војската


Протестите на плоштадот Тахрир во Египет

Протестите на плоштадот Тахрир во Египет

Иладниците демонстранти кои го окупираа плоштадот Тахрир во Египет најверојатно ги одбиле новите предлози кои им ги понуди војската со цел да се стави крај на немирите во земјата.
Во телевизиско обраќање првиот човек на воениот совет фелдмаршал Хусеин Тантави вчера побара изборите за претседател да се спроведат во првата половина на наредната година. Тој исто така даде и серија на други предлози за што побрза промена на воениот режим.
Војската претходно планираше да остане на власт до 2013 година, но демонстрантите бараат таа да си оди.
XS
SM
MD
LG