Достапни линкови

logo-print

Честитка од претседателот Иванов по повод Денот на албанската азбука


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод 22 ноември, Денот на албанската азбука, денеска упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница.
На Конгресот во Битола пред 103 години, албанскиот народ конечно го заврши макотрпниот пат до конечна унифицирана азбука, отворајќи ново поглавје во својот национален и културен развој. Во оваа пригода, би сакал да упатам порака до Вас и до сите граѓани на Република Македонија дека азбуките и јазикот се основните елементи на националното идентификување, но и исто така и мост за соживот, меѓусебно разбирање и толеранција, се вели во честитката од претседателот.
XS
SM
MD
LG