Достапни линкови

logo-print

Јеменскиот претседател се согласил да ја напушти власта


Али Абдулах Салех

Али Абдулах Салех

Претседателот на Јемен Али Абдулах Салех се согласил да потпише спогодба која подразбира негово заминување од власта, со што треба да заврши кризата во која се наоѓа оваа земја од јануари годинава. Претставник на опозицијата изјави дека тридневните преговори кои се воделе на иницијатива на неколку заливски земји довеле до договор, кој треба да биде потпишан денеска.
Планот на заливските држави го повикува Салех да му ја предаде власта на својот заменик и на тој начин да го заврши 33-годишното владеење, а во замена да не биде судски гонет. Салех треба да ја понуди оставката во рок од 30 дена, а два месеца потоа треба да бидат одржани претседателски избори.
XS
SM
MD
LG