Достапни линкови

logo-print

Во Шпанија утре парламентарни избори


Митинг на Народната партија на Маријано Рахој

Митинг на Народната партија на Маријано Рахој

Во Шпанија утре ќе се одржат парламентарни избори на кои, според анкетите, владејачките социјалисти би можеле да доживеат историски пораз. Последните анкети покажуваат дека предност има десничарската опозиција. Најмногу пратенички места би освоила Народната партија на Маријано Рахој за кој веќе се смета дека би можело да биде иден премиер на Шпанија. На второ место би била Социјалистичката партија која во земјата владее уште од 2004 година. Право на глас имаат 36 милиони шпанци.
XS
SM
MD
LG