Достапни линкови

logo-print

ОН бараат соработка од Иран за заговор за убиство


Генералното собрание на ОН усвои резолуција со која од Иран се бара да соработува во истрагата за наводен ирански заговор за убивање на саудискиот амбасадор во Вашингтон Абдула Муалими. Иран демантира дека имал некаква улога во оваа афера. Во текстот се охрабруваат Соединетите држави да ги преземат сите неопходни мерки за спречување вакви активности. Во резолуцијата се бара од Иран да соработува со Соединетите држави со цел пред судот да се најдат сите кои учествувале во заговорот.
XS
SM
MD
LG