Достапни линкови

logo-print

Сирија се уште без одговор за планот на Арапската лига


Претставници на Сирија соопштија дека властите во Дамаск се уште ги проучуваат деталите од планот што пред три дена им го достави Арапската лига која претходно го суспендираше сиријското членство од Лигата. Од друга страна, агенцијата Асошиетед прес објави дека Дамаск начелно се согласил арапски набљудувачи да влезат во Сирија за да го следат спроведувањето на планот. Во меѓувреме, портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер изјави дека Вашингтон верува оти повлекувањето на претседателот Башар ал Асад ќе овозможи демократска транзиција во земјата. Во насилното задушување на протестите против режимот само вчера безбедносните сили убиле десетина луѓе.
XS
SM
MD
LG