Достапни линкови

logo-print

Исламистот Џебали ќе биде нов премиер на Тунис


Монцеф Марзуки

Монцеф Марзуки

Хамади Џебали од исламистичката Енахда партија ќе биде иден премиер на Тунис. Ова е договорено меѓу трите главни партии во земјата кои исто така постигнале согласност активистот за човекови права Монцеф Марзуки да биде нов претседател на земјата. Во октомври во Тунис се одржаа избори, девет месеци откако беше отстранет од власт диктаторот Бен Али.
XS
SM
MD
LG