Достапни линкови

logo-print

Европратеници не се оптимисти во врска со датумот за преговори за Македонија


Дорис Пак

Дорис Пак

Неколку европратеници – членови на Комисијата за надворешни работи на ЕП, веднаш по усвојувањето на резолуциите за пристапувањето на Хрватска во ЕУ, искажаа песимизам дека Македонија ќе добие датум за преговори во декември
Австрискиот европратеник Јоханес Свобода, европратеникот од Словенија Иво Вајгл и германската европратеничка од Народните партии Дорис Пак, како што јави Дојче Веле, сметаат дека тоа зависи и од решавање на македонско грчкиот спор за името.
XS
SM
MD
LG