Достапни линкови

logo-print

Растечка загриженост од нуклеарните амбиции на Иран


Бордот на Меѓународната Агенција за Атомска Енергија денеска ќе расправа, а се очекува и да гласа за нацрт резолуција со која ќе се искаже длабока загриженост од иранската нуклеарна програма. Текстот е усогласен меѓу 5-те постојани земји членки на Советот за Безбедност, плус Германија. Агенцијата во последниот извештај констатира дека Иран работи на производство на нуклеарна бомба. Тензиите околу иранската нуклеарна бомба ја зголемија загриженоста дека Израел би можел да превземе воена акција против Техеран.
XS
SM
MD
LG