Достапни линкови

logo-print

Демонстранти упаднале во кувајтскиот парламент


Десетина демонстранти синоќа упаднале во зградата на кувајтскиот парламент за време на протестот за оставка на премиерот Насер ал Мохамед ал Сабах кој опозицијата го обвинува за корупција. Новинските агенции, повикувајќи се на сведоци, јавуваат дека за време на протестот полицијата употребила палки. Кувајт кој е еден од главните американски сојузници во Заливот не беше зафатен од таканаречната Арапска пролет, но во последно време таму се интензивираа политичките тензии.
XS
SM
MD
LG