Достапни линкови

logo-print

Арапската лига со ултиматум до Сирија


Антивладини демонстрации во Сирија

Антивладини демонстрации во Сирија

Арапската лига им даде на сириските власти рок од три дена да ја запрат репресијата врз антивладините демонстранти, или на Дамаск ќе му бидат воведени економски санкции. По состанокот во Рабат, Мароко, премиерот на Катар Хамад бен Јасем изјави дека е побарано од Сирија да дозволи посета на посматрачка мисија на Арапската лига.
Во саботата Сирија беше суспендирана од членство во Лигата. Според проценките на ОН, во таа земја од почетокот на демонстрациите во средината на март, се убиени 3 500 луѓе.
XS
SM
MD
LG