Достапни линкови

logo-print

Албанија со највисок државен долг во регионот


Спикерката на албанскиот Парламент Џозефина Топали

Спикерката на албанскиот Парламент Џозефина Топали

Албанија, според Светската Банка, е земја со највисок државен долг во регионот.
Во извештајот на Банката се наведува дека тој во моментот изнесува 59,4 проценти од бруто домашниот производ на земјата.
Светската банка предупредува дека ситуацијата во не е оптимистичка
Иако банките се ликвидни, тие се повеќе се соочуваат со ризик поради високиот раст на лошите кредити, се наведува во извештајот.
Според прогнозите на Меѓународниот монетарен фонд, економскиот раст на Албанија оваа година ќе се намали на два проценти.
XS
SM
MD
LG