Достапни линкови

logo-print

Карзаи ќе го објави вториoт дел од планот за транзиција


Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи

Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи

Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи денеска треба да објави кои делови од земјата ќе бидат опфатени со вториот бран на префрлање на одговорностите од НАТО силите во рацете на авганистанските безбедносни сили. Планот за транзиција Карзаи ќе го објави на состанокот на старешините на кој ќе се разговара и за партнерскиот договор со САД, како и за предлогот да се водат мировни разговори со Талибанците.

Талибанците се заканија дека ќе ја нападнат конференција на која ќе учествуваат повеќе од 2.000 политички и верски преставници. Поради тоа безбедносните сили во главниот град Кабул се во состојбата на готовност.
Талибанците одбија да учествуваат на Конференцијата, тврдејќи дека средбата е само трик и оти и понатаму ќе продолжат странските влијанија во земјата. Тие сооопштија дека ќе ги сметаат за предавници сите кои ќе учествуваат на средбата во Кабул.

Авганистански официјални лица, соопштуваат дека со вториот бран на транзиција најверојатно ќе бидат опфатени 17 области. Авганистанските сили треба да преземат целосна контрола врз безбедноста во Авганистан до крајот на 2014 година.
XS
SM
MD
LG