Достапни линкови

logo-print

Асанж се жали на екстрадицијата до британскиот Врховен суд


Основачот на Викиликс Џулијан Асанж.

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж.

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж поднел жалба на одлуката за негова екстрадиција во Шведска до Врховниот суд на Британија. Шведска го бара Асанж поради обвинувања за силување и сексуален напад. Тој ги отфрла обвинувањата и вели дека тие се насочени против неговата работа што се состои од објавување класифицирани документи.
XS
SM
MD
LG