Достапни линкови

logo-print

Австралија ќе продава ураниум за Индија


Џулија Гилард

Џулија Гилард

Премиерот на Австралија Џулија Гилард го подржа отстранувањето на забраната за продажба на ураниум за Индија, но изјави дека нема планови за продажба на австралиски ураниум за нуклеарно вооружениот Пакистан или за нуклеарната програма во Иран. Моментално Австралија продава ураниум за Кина, Јапонија, Тајван и Соединетите американски држави. Индија заедно со Израел и Пакистан, беа исклучени од трговијата бидејки немаат потпишано меѓународни договори за нуклеарна енергија.
XS
SM
MD
LG