Достапни линкови

logo-print

Истрагата за трговијата со органи на Косово ќе потрае


Специјалниот обвинител на Европската унија Џон Клинт Вилјамсон на крајот од тридневниот престој во Тирана изјави дека истрагата околу обвинувањата за трговија со човечки органи за време на косовската војна ќе биде долга и комплексна. Вилјамсон има задача да ги испита тврдењата на швајцарскиот сенатор Дик Марти околу трговијата со човечки органи во Косово и во неколку бази на поранешната Ослободителна војска на Косово во Албанија. Властите во Тирана сметаат дека обвинувањата на Марти се неосновани и оти се со цел да им се наштети на угледот на Албанците и затоа поддржуваат меѓународна истрага која ќе ја утврди вистината.
XS
SM
MD
LG