Достапни линкови

logo-print

Бибилов води на претседателските избори во Јужна Осетија


Подржувачите на претседателскиот кандидат Анатоли Бибилов

Подржувачите на претседателскиот кандидат Анатоли Бибилов

Анатоли Бибилов води по првиот круг на гласање на претседателските избори во грузискиот отцепен регион Јужна Осетија. Бибилов кој има поддршка од Москва и кој моментално е министер за вонредни состојби добил 48,1 насто од гласовите.
На втората позиција се наоѓа поранешната министерка за образование Ала Џиоева која добила 30,7 насто од гласовите.
Бидејќи ниту еден кандидат нема мнозинство, ќе се одржи и втора рунда на гласање.
XS
SM
MD
LG