Достапни линкови

logo-print

Турција против воена интервенција врз Иран


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу изјави денеска дека неговата земја е против воен напад врз Иран. Според него некоректно е да се говори за воена интервенција во регионот, бидејќи тоа би ја зголемило нестабилноста.
Израелските власти претходно предупредија дека ќе извршат напад на нуклеарните централи во Иран. Давутоглу смета дека е неприфатливо земји кои се под истиот сомнеж дека имаат нуклеарно оружје да ја зголемуваат напнатоста во регионот.
XS
SM
MD
LG