Достапни линкови

logo-print

Милитант убил седум лица во Казахстан


Градот Тараз во Казахстан

Градот Тараз во Казахстан

Седум луѓе загинаа денеска при напад на исламски милитант во јужниот дел на казахстанскиот град Тараз. Казахстанското обвинителство соопшти дека меѓу жртвите има 4 членови на безбедносните сили и двајца цивили и дека нападот го извршил следбеник на џихадизмот.
Според минситерството за внатрешни работи напаѓачот преходно ограбил продавница за оружје и притоа го убил чуварот, а при бегството застрелал и двајца полицајци. Додека при детонацијата на експлозивот загинал уште еден полицаец.
XS
SM
MD
LG