Достапни линкови

logo-print

Ердоган во посета на градовите погодени од земјотресите


Срушени згради при земјотресот во Ерџис

Срушени згради при земјотресот во Ерџис

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска го посети источниот дел од земјата, кој во минатите две недели беше погоден од два земјотреса, при што загинаа 640 лица.
Илјадници преживеани од градовите Ерџис и Ван се принудени да живеат под шатори, бидејќи околу 2000 згради се срушија при земјотресите. Турските служби соопштија дека успеале да извлечат уште 30 лица од рушевените на еден хотел.
XS
SM
MD
LG