Достапни линкови

logo-print

Утре претседателски избори во сепаратистичка Јужна Осетија


Едуард Кокотиј во Москва на средба со Путин

Едуард Кокотиј во Москва на средба со Путин

Во грузиската сепаратистичка република Јужна Осетија утре ќе бидат одржани претседателските избори, за прв пат откако Москва ја призна независноста по кратката војна во 2008 со Грузија која пак смета дека овие избори се нелегитимни.
Единаесет кандидати ке се натпреваруваат за тоа кој ќе го наследи Едуард Кокотиј , кој во изминатата деценија, владеше два мандата во самопрогласената држава во која живеат 70.000 луѓе.
Без оглед на исходот на изборите, новиот претседател ќе биде признат само од Русија и уште неколку земји.
XS
SM
MD
LG