Достапни линкови

logo-print

Палестинското барање проследено до СБ на ОН


Советот за безбедност на ОН

Советот за безбедност на ОН

Палестинското барање за прием во полноправно членство во Обединетите нации денеска е упатено до Советот за безбедност откако Комитетот за прием го одобри извештајот и покрај неусогалсениот став на 15 членки на Советот. За да биде поддржано барањето потребни се девет гласови кои, според новинските агенции, палестинците во овој момент ги немаат. Важен услов за прифаќање на барањето е ниту една од постојаните пет членки да не вложи вето. Меѓутоа, Соединетите држави веќе најавија дека ќе го сторат тоа.
XS
SM
MD
LG