Достапни линкови

logo-print

Во Европа детектирана радиоактивност


Меѓународната агенција за атомска енергија денеска соопшти дека ниски нивоа на радиоактивни изотопи биле детектирани во неколку европски земји во текот на изминатите неколку денови. Агенцијата прецизира дека не и бил познат изворот на радиоактивноста која не била штетна по здравјето на луѓето. Во меѓувреме, чешките власти соопштија дека детектирале радиоактивни изотопи на неколку контролна места во Чешка и оти тие потекнувале надвор од земјата.
XS
SM
MD
LG