Достапни линкови

logo-print

Новата грчка влада положи заклетва


Лукас Пападимос

Лукас Пападимос

Новата грчка влада предводена од поранешниот потпретседател на Европската централна банка Лукас Пападимос положи заклетва. Новата влада вклучува министри од двете главни партии: ПАСОК и Нова демократија, како и од малата крајнодесничарска ЛАОС. На местото министер за финансии останува Евангелос Венизелос, а шеф на дипломатијата е поранешниот еврокомесар за животна средина, 70 годишниот Ставрос Димас, кој е потпретседател на Нова демократија. Станува збор за преодна влада на национално единство која има за цел да ги спроведе реформите потребни за добивање на европскиот спасувачки пакет од 130 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG