Достапни линкови

logo-print

Русија ќе влезе во СТО за еден месец


Генералниот директор на Светската трговска организација Паскал Лами во разговор со рускиот претседател Дмитриј Медведев на Самитот на Г-20 во Кан на 3 ноември 2011 година.

Генералниот директор на Светската трговска организација Паскал Лами во разговор со рускиот претседател Дмитриј Медведев на Самитот на Г-20 во Кан на 3 ноември 2011 година.

Русија ќе стане членка на Светската трговска организација на министерскиот самит од 15 до 17 декември, информира генералниот директор на организацијата Паскал Лами. Русија аплицираше за членство во 1993 година, но не можеше да се зачлени поради противењето од Грузија. Минатата недела, преговарачките тимови од Москва и од Тбилиси се договорија да има меѓународен мониторинг на трговијата меѓу Русија и оцепените грузиски региони Абхазија и Јужна Осетија, по што Грузија се согласи на членство на Русија во СТО.
XS
SM
MD
LG