Достапни линкови

logo-print

Нема согласност во СБ на ОН за барањето на Палестина


Советот за безбедност на ОН не постигнал согласност за барањето на Палестина за прием во полноправно членство во светската организација, се наведува во нацрт-извештајот на Комитетот за прием. Конечната верзија на текстот треба да биде поднесена в петок на седницата на Советот посветена на ова прашање.
За да биде усвоена резолуција за прием на Палестина, потребни се 9 гласови „за“ во 15-членото тело, а притоа ниту една од петте постојани членки да не вложи вето. САД веќе најавија дека, ако биде потребно, ќе го искористат правото на вето.
XS
SM
MD
LG