Достапни линкови

logo-print

Дефект на руската вселенска мисија до Фобос


Првата руска меѓупланетарна мисија во последните дваесет години се соочи со проблеми. „Фобос-Грунт“ требаше да патува милиони километри до Фобос, сателитот на Марс и да се врати на Земјата во 2014 година со примероци од тлото. Шефот на Роскосмос Владимир Поповкин изјави дека моторот не се активирал по влегувањето во Земјината орбита. Тој истакна дека официјалните лица имаат три дена да го отстранат дефектот пред откажувањето на батериите.
XS
SM
MD
LG