Достапни линкови

logo-print

Повторно отворен аеродромот во Триполи


Либиски бунтовник сликан во авионот на убиениот диктатор Моамер Гадафи на аеродромот во Триполи на 28 август 2011 година.

Либиски бунтовник сликан во авионот на убиениот диктатор Моамер Гадафи на аеродромот во Триполи на 28 август 2011 година.

Аеродромот во Триполи денеска беше отворен и за комерцијални летови. Авионот на Туркиш Ерлајнс од Истанбул до Триполи, што пристигна вчеравечер, е првиот комерцијален авион што слета на аеродромот по укинувањето на забраната. Италијанската компанија Алиталиа исто така најави дека ќе ги врати летовите.

Аеродромот беше затворен во март, откако ОН воведоа зона за забранети летови над Либија и ја одобрија интервенцијата на НАТО. Во мај и јуни, аеродромот беше сериозно оштетен од борбите.
XS
SM
MD
LG