Достапни линкови

logo-print

Во Грција втор ден разговори за новата влада


Атина

Атина

Лидерите на ПАСОК и на Нова Демократија Јоргос Папандреу и Андонис Самарас денеска ги продолжуваат клучните разговори за формирање нова, преодна грчка влада на национално единство. Нејзина задача ќе биде спроведување на реформите, неопходни за да се добие новиот спасувачки европски пакет во вредност од 130 милијарди евра. Соединетите држави и Европската унија ја повикаа Грција да си ги исполни обврските со цел да ја врати довербата кај своите партнери.
XS
SM
MD
LG