Достапни линкови

logo-print

Илјадници му испратија пари на кинескиот дисидент Аи Веивеи


Кинески дисидент Аи Вeивеи денеска изјави дека илјадници луѓе му испрати над половина милион долари, во знак на протест против, како што сметаат, нефер владиниот закон за данок.
Донациите доаѓале во форма на банкарски трансфери, па дури и пари испратени преку авионски писма. Аи изјави дека над 16.000 луѓе испратиле околу 3,5 милиони јуани.
Кинеските власти од него побараа 15 милиони јуани односно 2,4 милиони долари. Аи, меѓународно признат концептуален уметник, беше во затвор речиси три месеци по обвинение за даночно затајување. Активистите за човекови права сметаат дека тоа е поврзано со неговите често отворени критики кон авторитарната власт во Кина.
XS
SM
MD
LG