Достапни линкови

logo-print

Почна судењето за убиството на Беназир Буто


Погребот на поранешната пакистанска премиерка Беназир Буто на 27 декември 2007 година.

Погребот на поранешната пакистанска премиерка Беназир Буто на 27 декември 2007 година.

Пакистанскиот суд го почна процесот за убиството на поранешната премиерка Беназир Буто. За учество во убиството се обвинети седум луѓе – двајца високи полициски старешини и петмина талибански милитанти. Обвинетите се изјасниле невини по обвинувањата.
Судењето се одржува во строго обезбедуван затвор во Равалпинди.
Беназир Буто беше убиена во самоубиствен бомбашки напад и престрелка во 2007 година во Равалпинди, по еден нејзин предизборен собир.
XS
SM
MD
LG