Достапни линкови

logo-print

Сирија се соочува со протести


Големи протести се очекуваат денеска во Сирија по последните случувања кои беа тест околу владината воља да постигне договор со арапската лига за запирање на насилствата и почнување разговори со демонстрантите. Десетици цивили вчера беа убиени во градот Хомс,еден ден откако Сирија се согласи со планот на Арабската лига да ја повлече армијата од градовите, да ги ослободи политичките затвореници и да одржи разговори со опозициските лидери. Во сириските седумесечни протести, на кои се бараат реформи и оставка на претседателот Башар Асад, загинаа три илјади лица.
XS
SM
MD
LG