Достапни линкови

logo-print

Хашим Тачи се откажа од тужбата против Дик Марти


Косовскиот премиер Хашим Тачи се откажа од тужбата против известувачот на Советот на Европа Дик Марти, кој во извештајот за трговија со човечки органи за време на судирот на Косово го означи како одговорен.

Косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи потврди дека Тачи не е опфатен со истрагата која специјалниот тим на ЕУ започна да ја води по обвиненијата на Марти.

На Дик Марти му истече имунитетот, откако минатиот месец во својство на пратеник на Советот на Европа ја заврши својата политичка кариера
XS
SM
MD
LG