Достапни линкови

САД „длабоко разочарани“ од Израел


Населби во Источен Ерусалим

Населби во Источен Ерусалим

Соединетите Американски Држави ја критикуваат одлуката на Израел да се забрза изградбата на населбите во Источен Ерусалим и на Западниот Брег во знак на одмазда за тоа што Палестинците се примени во УНЕСКО.

Портпаролот на Белата куќа, Џеј Карнеј изјави дека администрацијата на Обама е „длабоко разочарана“од одлуката.
Портпаролот вели дека „ едностраните акции работат против напорите за продолжување на директните преговори“.

Во меѓувреме, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, ја бранеше својата одлука да се прошири изградбата на населбите в елејќи дека тоа е „право“ и „должност“ на Израел.
XS
SM
MD
LG