Достапни линкови

logo-print

Ердоган ја критикува Германија


Турскиот премиер Таип Ердоган

Турскиот премиер Таип Ердоган

Турскиот премиер Таип Ердоган ја обвини Германија дека недоволно ги поддржува обидите на Турција да стане членка на Европската унија и напорите на турците во Германија да се интегрираат во германското општество. До оваа оценка на Ердоган што ја објави германскиот весник Билд доаѓа само неколку часа пред неговата средба со канцеларот Ангела Меркел во Берлин каде што ќе се одржи свеченост по повод 50 годишнината од договорот со кој на голем број турски граѓани им беше отворен патот за работа во Германија.
XS
SM
MD
LG