Достапни линкови

logo-print

Денеска пресудата за екстрадиција на Асанж


Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж

Судот во Лондон денеска треба да ја донесе пресудата дали основачот на Викиликс Џулијан Асанж ќе биде екстрадиран од Британија во Шведска. Шведските власти сакаат да го испрашуваат Асанж за обвинувањата за силување и сексуален напад. Асанж ги отфрли обвинувањата и изјави дека тој е мета, поради објавувањето на илјадници тајни дипломатски документи на САД.
XS
SM
MD
LG