Достапни линкови

logo-print

Канада нема да го финансира УНЕСКО поради Палестина


Конференцијата на УНЕСКО кога Палестина беше примена за полноправна членка

Конференцијата на УНЕСКО кога Палестина беше примена за полноправна членка

Канада како и САД нема повеќе да го финансира УНЕСКО поради одлука да ја прими Палестина за полноправна членка на организацијата. Канадскиот министер за надворешни работи Џон Беирд изјави дека неговата земја верува дека одлуката на УНЕСКО не е во најдобар интерес за мирот на Блискиот Исток и затоа Канада се решила да ја замрзне во иднина поддршката за организацијата.
XS
SM
MD
LG