Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун очекува за два месеца договор за обединување на Кипар


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун денеска изјави дека очекува до јануари да се донесе договор за повторно обединување на Кипар. Неговиот коментар следува по дводневаната конференција во Њујорк со грчкиот кипарски претседател Дмитрис Христофиас и лидерот на кипарските Турци Дервиш Ероглу. Бан Ки Мун ги опиша разговорите како „позитивни, продуктивни и енергични“. Тој изјави дека двајцата лидери му дале гаранции дека може наскоро да го финализираат договорот.
XS
SM
MD
LG