Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Киргистан ќе ја затвора американската база


Победникот на претседателските избори во Киргистан, Алмазбек Атамбаев, изјави дека поради американската база во таа земја постои опасност од одмазнички напади врз Киргистан и затоа треба да биде затворена до 2014-та година. Соединетите Држави од 2001-ва година ја користат базата во Манас, Киргистан, за логистичка подршка на операциите во соседен Авганистан. Русија исто така има своја база во Киргистан, но Атамбаев не коментираше ништо за неа.
XS
SM
MD
LG