Достапни линкови

logo-print

Обединетите нации го осудија нападот во Кандахар


Советот за безбедност при Обединетите нации го осуди нападот на една од институциите на светската организација во Кандахар, Авганистан. Претседавачот со Советот за месец октомври Џој Огву ги повика властите во Кабул да ги пронајдат одговорните за инцидентот кој се случи на 31 октомври, во кој загинаа три лица меѓу кои и еден полицаец. Станува збор за напад кој бил извршен со детонација на автомобил бомба во близина на куќата на Високиот комесар за бегалци при Обединетите нации.
XS
SM
MD
LG