Достапни линкови

logo-print

Расмусен во посета на Триполи


Генералниот секретар на НАТО Андрес фог Расмусен денеска пристигна во Триполи неколку часа пред официјално да заврши мисијата на алијансата во Либија. Тој треба да се сретне со лидерите на Националниот преоден совет кои побараа од НАТО да ја продолжи воената операција во земјата до крајот на годината. Седумесечната мисија на Алијансата одигра клучна улога во соборувањето на Моамер Гадафи кој на 20-ти овој месец беше убиен за време на борбите во Сирт. По неговото соборување Советот ја прогласи Либија за слободна.
XS
SM
MD
LG