Достапни линкови

logo-print

УНЕСКО ќе гласа за палестинското членство


УНЕСКО денеска се очекува да гласа за палестинското членство во оваа тело на Обединетите нации за култура и наука. Доколку гласањето биде позитивно тогаш, УНЕСКО би можело да загуби милиони долари кои ги добива од Соединетите држави. Вашингтон најави дека ќе стави вето на палестинското зачленување во Светската организација, барање што во минатиот месец му беше предадено на генералниот секретар Бан Ки Мун.
XS
SM
MD
LG