Достапни линкови

logo-print

Шешељ доби 18 месеци затвор за непочитување на судот во Хаг


Воислав Шешељ

Воислав Шешељ

Хашкиот трибунал денеска го осуди Воислав Шешељ на 18 месеци затвор поради непочитување на судот. Тој е прогласен за виновен за објавување информации за идентитетот на заштитените сведоци од главниот процес за воени злосторства што се води против него. Шешељ е во притвор во Хаг од 2003 година кога доброволно му се предаде на Трибуналот.
XS
SM
MD
LG