Достапни линкови

logo-print

Косово од денеска ќе издава биометриски пасоши


Косовското Министерство за внатрешни работи од денеска ќе почне да издава нови биометриски пасоши, што е еден од критериумите во процесот за визна либерализација, за што дијалогот треба да почне кон крајот на декември. Косовските власти ветуваат исполнување на критериумите во рекорден рок, додека претставниците на ЕУ не наведуваат временска рамка, но сугерираат споредување со земјите од регионот.
Биометриските пасоши ги произведува австриската компанија ОЕСД, која во август соопшти дека ќе бидат произведени повеќе од 1,3 милиони пасоши, кои се очекува да бидат доволни за сите граѓани на Косово да се снабдат со овој документ.
XS
SM
MD
LG