Достапни линкови

logo-print

Косово ќе издава биометриски пасоши


Македонскиот биометриски пасош

Македонскиот биометриски пасош

Косовското Министерство за внатрешни работи соопшти дека од утре ќе почне со издавање на нови биометриски пасоши.
Ова е еден од критериумите во процесот за визна либерализација , за што дијалогот треба да почне кон крајот на декември.
Косовските власти ветуваат исполнување на критериумите во рекорден рок, додека претставниците на ЕУ не наведуваат временска рамка, но сугерираат споредување со земјите до регионот.
XS
SM
MD
LG