Достапни линкови

logo-print

Британските бродови ќе добијат вооружени чувари


Британскиот премиер Дејвид Камерун изјави денеска дека британските трговки бродови кои пловар во близина на Сомалија може да носат вооружени чувари со себе со цел да се заштитат од пиратските напади. Сомалиските пирати заработуваат милиони долари од откуп за киднапираните бродови вклучувајќи и нафтени танкери. Велика Британија е една од ретките земји кои им забрануваа на големите флоти да носат вооружени чувари.
XS
SM
MD
LG