Достапни линкови

logo-print

Најмалку 29 рудари загинале во Кина


Кинеските медиуми јавуваат дека најмалку 29 рудари загинале денеска при екслозија на гас во рудник во кинеската провинција Хуман. На местото на несреќата имали 35 рудари и преживеаните се однесени во болница. Според извештајот на државната новинска агенција на рудникот неодаман му била одземена лиценцата за работа поради недоволно спрoведени мерки за безбедност.
XS
SM
MD
LG